1. modul. Tartalom létrehozása. E-könyv

Hang rögzítése videóhoz

A film audiovizuális médiatermék. A kép és a hang erősen befolyásolják egymást, és a hang meglehetősen jelentős szerepet játszik. Próbáljon meg egy filmet hang nélkül megnézni, vagy egy filmet meghallgatni anélkül, hogy látná a képet.

A hollywoodi filmekben a szakemberek különös gondot fordítanak a hangra. A helyszíni és stúdiófelvételek, a hangok keverése és szerkesztése, a hangeffektek létrehozása, valamint a zene komponálása és felvétele mind-mind olyan különleges hangzásvilágot eredményez, amely gyakran közvetlen, tudatalatti hatást gyakorol a nézőre.

Jó hangzás

Mi határozza meg a jó hangminőséget? A jó hangminőség a felvételnél kezdődik. A kezdők gyakran hajlamosak elhanyagolni a hangfelvételt a filmezés során. A kép közvetlenül látható a kamerában, de azt, hogy a hangot hogyan rögzítik, gyakran nem lehet ellenőrizni egyes kamerák vagy okostelefonok esetében. Így a kezdő filmesek gyakran a képi oldalra összpontosítanak a forgatás során. Csak később, az anyag átnézésekor döbbennek rá, hogy talán a beszéd nem elég érthető, vagy a háttér- vagy szélzaj zavarta meg a hangot használhatatlanná.

A mikrofon egy úgynevezett hangátalakító, amely a hanghullámokat elektromos impulzusokká alakítja, amelyeket aztán digitálisan rögzít. Akusztikai szempontból a hang hangerő a hangforrástól való távolsággal csökken. A legjobb hangzást tehát akkor kapjuk, ha a mikrofon a lehető legközelebb van a hangforráshoz. Videokészítéshez ezért célszerű külső mikrofont használni, mivel a kamerába (vagy okostelefonba) beépített mikrofonok viszonylag távol vannak a hangforrástól, és a kamera tartásából származó zaj is rögzítésre kerül. 

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2282-SharpenAI-Focus.jpg

Számos különböző típusú mikrofon létezik, de videofelvételek készítéséhez ez a három a leggyakrabban használt:

Dinamikus közeli beszélő mikrofon
Ez a mikrofontípus tiszta hangfelvételre alkalmas. Zenészek is használják a színpadon, mert a (mellék)zajok már kis távolságból sem veszik fel. Ezt a mikrofontípust közvetlenül a száj elé kell tartani a jó énekfelvétel érdekében. Hátránya, hogy a mikrofon mindig látható a képen. Ez jó riportokhoz vagy előadásokhoz, de nem jó megoldás játékfilmekhez vagy dokumentumfilmekhez, ahol a nézőnek nem szabad látnia a mikrofont.

Irányított mikrofon / Shotgun mikrofon
Az irányított mikrofonokkal még távolról is tiszta hangot rögzíthet. Ebben az esetben az irányított mikrofont a hangforrásra kell irányítani; az onnan érkező hangot veszi fel a legerősebben. Gyakran használnak irányított mikrofonokat egy közvetlenül az akció fölé tartott boom-rúddal, és a tárgyak mozgásával együtt mozgatják őket.

Lavalier / felcsatolható mikrofonok
Ezt a nagyon kicsi mikrofontípust közvetlenül az alanyra erősítik, és így a szájtól rövid távolságból egyenletesen jó hangszintet biztosít. A Lavalier-mikrofonokat gyakran rádiós átvitellel csatlakoztatják, de tisztán kábeles megoldásként is kaphatók, pl. okostelefonhoz való csatlakoztatáshoz. A lavalier mikrofonok hátrányai a következők: A ruházatból, ékszerekből vagy nem szándékos kézzajokból származó esetleges zajokat hangosan veszik fel. A vezetékes mikrofonok esetében a beszélőtől való bizonyos távolsághoz van kötve. A vezeték nélküli megoldásoknál más rádióforrásokból származó interferencia lehetséges.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2542-SharpenAI-Focus.jpg

A monitorozás a hangrögzítés minden formájánál fontos, azaz a hang megbízható ellenőrzése a filmgyártás során. Jól árnyékolt, semleges hangzású fejhallgatóval a felvételek biztonságosan ellenőrizhetők. A felvétel során a felvétel szintjét kell figyelni, hogy ne történjen túlterhelés, vagy a hangot ne rögzítsük túl halkan. Sok kisméretű kameránál és okostelefonos felvételeknél nem lehet szabályozni a szintet, ezt a feladatot automatikus rendszerek veszik át.

Diegetikus és nem-diegetikus hangok

A filmgyártásban különbséget kell tenni a képen látható hangok és a mesterségesen hozzáadott hangok között.

"diegetikus: Mindaz, ami a film fiktív világához tartozik, és amit a szereplők maguk tapasztalnak meg, és amivel a szereplők találkoznak. A történet implikált világát, beleértve a helyszíneket, eseményeket, hangokat, tereket és az ezekben élő szereplőket, valamint sok más olyan dolgot, cselekvést és magatartást, amelyek nem jelennek meg kifejezetten a filmben, de a nézők következtetése szerint hozzátartoznak a filmhez, diegetikusnak nevezzük. Ennek megfelelően minden olyan hangot (hang, zene vagy hangeffekt), amely úgy jelenik meg, mintha a film világában lévő forrásból származna, diegetikus hangnak nevezünk. Ezzel szemben a háttérzene, a narrátor kommentárja vagy a hangeffektusok, amelyek nem a film világából származnak, nem-diegetikus hangnak minősülnek. A közönség a narratív filmben bemutatott anyagból felépít egy diegetikus világot, és minden olyan elemet, amely ezen a diegézisen kívül létezik, nem-diegetikusnak nevezünk.

nem-diegetikus: Nem tartozik a film fiktív világához (a diegetikus ellentéte). Például a háttérzene, a narrátor kommentárja vagy a forgatás után hozzáadott hangeffektek, amelyek látszólag nem a film világából származnak, mind példák a nem-diegetikus hangra." (https://www.filmmakersacademy.com/glossary/)

A hangkeverésnél mindig felmerül a kérdés, hogy a diegetikus vagy a nem-diegetikus hangnak kell-e a keverés középpontjában lennie. Például egy akciófilmes jelenetnél elvárható, hogy a hangos, gyors zene legyen a középpontban, míg egy dokumentumfilmnél a kamera előtt álló alanyok diegetikus hangjának kell a leghangosabb hangforrásnak lennie

Kiegészítők a fényképezőgéphez

Az alapvető felszerelés, amire szükséged van, egy elég nagy és gyors memória (kártya) a videofelvételhez. Ezenkívül elegendő energiával kell rendelkeznie a fényképezőgépéhez akkumulátor formájában. Tudnia kell váltani az akkumulátorok között, hogy folytatni tudja a produkciót, és ne kelljen várnia az újratöltésre. Ha okostelefonnal készít produkciót, külső power bankot is használhat.

Bár a modern fényképezőgépek gyakran rendelkeznek valamilyen képstabilizátorral, a jó, stabil képekhez nagyon hasznos lehet egy állvány vagy egy monopod. Különbség van a fotóállványok és a videóállványok között. A fényképezéshez használt állványoknak fixen kell állniuk, míg a videózásnál a felvételek készítése közben egyenletes mozgást kell végeznünk.

Ha több filmszerű mozgást szeretne a videójában, használhat steady-cam vagy motoros gimbal-rendszert. Még kis méretű gimbalok is kaphatók okostelefonos filmezéshez.

Ahhoz, hogy jó képeket készítsünk a belső térben, szükségünk lehet fényre. A sötét képek szemcsésnek és a színek elmosódottnak tűnnek. Egy kis fény a fényképezőgép tetején segíthet. Ha nagyszabású filmforgatást tervezel, biztosan sok fényre van szükséged. A hollywoodi produkciókban minden világítást szabályozni kell, ezért a legtöbb forgatás egy stúdióban történik, ahol rengeteg világítóberendezés van.

Amint azt korábban már leírtuk, egy mikrofon és egy fejhallgató nagyon jó, ha van nálad. Ha azonban nem tudja csatlakoztatni őket a fényképezőgépéhez, vagy a fényképezőgép nem teszi lehetővé a hangfelvétel vezérlését, akkor érdemes elgondolkodnia egy egyszerű hangrögzítő eszköz beszerzésén. 

F vagy a gyerekekkel végzett projektek esetében a klasszikus tapsdob használata egyszerű módja annak, hogy növeljük a produkció értékét a gyerekek számára. Ez professzionálisnak tűnik, és a fiatalok komolyabban veszik a projektjét, ha profin viselkedik.

Számos további lehetőség van a termelési felszerelésbe való befektetésre, de a fentiek a leggyakoribbak a fiatalokkal való termelésben.

A picture containing text, clapperboard

Description automatically generated

Kulcsfogalmak

A film egy audiovizuális termék. A hang fontosságát nem szabad alábecsülni.

A mikrofon segíthet a jó hangzás előállításában.

Diegetikus és nem-diegetikus: Diegetikus minden, ami látszólag a film világához tartozik. A nem-diegetikus pedig mindaz, ami kívülről, mesterségesen hozzáadottnak tűnik.

Tartozékok: Csak egy fényképezőgéppel a gyártáshoz nem juthat messzire.

További források

Filmkészítéssel kapcsolatos kifejezések: https://www.filmmakersacademy.com/glossary/

Videóanyagok

A FONTOS lépés a hihetetlen videók készítéséhez!!! AUDIO & SFX:  

Hogyan rögzítsünk hangot rendezvényeken, mint egy profi: