1. modul. Tartalom létrehozása. E-könyv

Site: Training Club Courses
Course: Citizen Media
Book: 1. modul. Tartalom létrehozása. E-könyv
Printed by: Guest user
Date: Sunday, 18 May 2025, 12:42 AM

Bevezetés

A médiafogyasztás nagyon fontos a fiatalok életében. A média előállítása és a médiával való kommunikáció szintén mindennapos esemény az okostelefonokat használó fiatalok életében. Sok esetben azonban a produktív készségek alapszinten vannak, és gyakran nem tükröződnek. A modul célja a médiaműveltség előmozdítása a média kritikai elemzésében és tervezésében. Ezért ez a modul nagyon gyakorlatiasan van megtartva:

  • Az első rész egy médiaprojekt tervezéséről szól. Példaként a videokészítés koncepcióját ismertetjük.
  • A modul második része a videókban és fényképekben található képekkel foglalkozik. A megfelelő képkocka kiválasztása, a háttér figyelembe vétele felvételkor, és hogy mi, filmesek miért gondolunk mindig a vágásra felvétel közben.
  • A harmadik részben a hangrögzítés és hangszerkesztés technikai kérdéseivel foglalkozunk részletesebben. Azt is megvizsgáljuk, hogy milyen felszerelésekre van szükség a professzionális filmek elkészítéséhez.
  • A negyedik rész a néző megszólításáról szól a színekkel és a grafikai tervezéssel.
  • A modul utolsó része a szerkesztésről és a megfelelő platformra történő kimenetről szól, hogy elérje a kívánt közönséget.

Mesélés - Tervezz meg egy produkciót!

A nézők vonzásához nincs is jobb, mint egy izgalmas történet elmesélése. Legyen szó szövegről, fotóról vagy videóról, ez a legjobb módja annak, hogy megragadja a címzett figyelmét. Ezért még fontosabb, hogy elsajátítsuk a történetmesélés alapjait. Meg kell határozni a karaktereket és a feszültség íveket és a történetszálakat, a hősöket/hősnőket és a gonoszokat, és meg kell írni a forgatókönyvet. De először is szükséged van egy ötletre.

Minden egy ötlettel kezdődik

Amikor egyének vagy csoportok egy produkciót terveznek, az kezdetben valamilyen okból kifolyólag egy ötleten alapul. Az alkalom lehet például egy verseny. A győzelem lehetősége is ösztönzi a fiatalokat, hogy "kitartsanak". Ha ifjúságsegítőként nem találsz külső versenyt, akkor az is remek lehetőség, hogy te magad indítsd el a versenyt. Ez nyilvánosságot teremthet az intézmény médiamunkájának, és talán más fiatalokat vagy ifjúsági intézményeket is megnyerhet az együttműködéshez. A szponzorálás révén valódi nyeremények is lehetségesek, de a fiatalabbak számára már egy oklevél is elég ösztönző lehet, mint ahogy az is, hogy képernyőre vagy színpadra kerülhetnek egy nagy tömeg előtt. Saját verseny indítása azonban sok munkát és némi tervezést igényel. A legjobb, ha a versenyzőknek megadunk egy témát, amivel dolgozhatnak, és korlátozzuk a film hosszát és a gyártási időt. A fiatalok gyakran azt akarják utánozni, amit maguk is fogyasztanak. Néha a fiatalok alábecsülik a filmkészítéshez szükséges erőfeszítést, és arról álmodoznak, hogy egy 90 perces hollywoodi filmet készítenek. Tapasztalataink szerint a 90 másodperc sokkal jobb hossz.

A dramaturgiában a "nagy témákról" beszélnek, amelyekhez az emberek figyelmükkel vonzódnak. A sikeres filmesek mindig ezeket a témákat mutatják be filmjeikben:

  • Szerelem/Erotikus
  • Halál/Túlélés
  • Dicsőség/siker
  • Hatalom/Politika
  • Gazdaság/pénz
  • Bosszú
  • Önismeret

A filmgyártáshoz először is át kell gondolnia, hogy mit szeretne filmre venni. Ez lehet például egy történet, egy tény, egy technikai eljárás, egy vita vagy egy hasonló helyzet a mindennapi életben stb. Természetesen "nem mindennapi események" (pl. sci-fi) is szolgálhatnak ötletként. Az ötlet kidolgozásához érdemes először ötletbörzét tartani a fiatalokkal, majd gondolattérkép formájában felvázolni a történetszálak és a szereplők közötti kapcsolatokat.

Egy videó általában arra szolgál, hogy kijelentést tegyen, megmagyarázzon valamit, vagy kritikát fogalmazzon meg. A videó készítője(i) egy célcsoportot akarnak megszólítani és elérni a közösségükben (társadalom, ország, város, közösség, iskolai osztály, közösségi média...). Attól függően, hogy hogyan készült, a videó meggyőzhet, manipulálhat, tájékoztathat, sokkolhat, szórakoztathat, taníthat stb. Az egyik vagy másik cél elérése érdekében szükséges az eredeti ötlet felvázolása a film tervezett menetének rövid leírása formájában (maximum fél oldal). A filmes szakemberek ezt nevezik expozénak.

Az expozét a legegyszerűbben a következő formában, elbeszélő mondatként lehet leírni:

"Ma ennek a főszereplőnek a történetét mesélem el, a következő tulajdonság(ok)kal és ezzel a cselekménymotívummal. A főszereplőnek ezzel a kihívással (ellenféllel, konfliktussal, feladattal, akadállyal, bizonytalansággal, ingerültséggel) kell szembenéznie." Egy bizonyos szerepet játszanak ezek a mellékszereplők. A főszereplőhöz vagy az akadályhoz vagy a változáshoz kapcsolódnak. Ez a változás/fejlődés a főszereplővel történik. A történet ebben a főhelyzetben és az azt követő másodlagos helyszíneken játszódik. A történet e "nélkülözhetetlen" vörös szál mentén fejlődik, és a következő kiinduló szituációval kezdődhet". (Gregor Alexander Heussen fordítása: "Der Erzählsatz" 2007 (ISBN 978-3-00-028648-3)))

Az expozé megírásakor világossá válik, hogy a dramaturgiával is foglalkoznia kell, ha filmet akar készíteni.

Forgatókönyv - tervezd meg a drámát

A jó és lebilincselő történet szempontjából fontos a dramaturgiai felépítés. Vannak olyan dramaturgiai szekvenciák, amelyeket már az ókori drámákban is használtak. Röviden a szerkezet 5 pontban alakítható ki:

  1. Bevezetéssel kezdődik (expozíció) A közönség megismerkedik a film helyszínével. Bemutatkoznak a szereplők és néhány jellemzőjük. Megtörténik az első utalás a központi konfliktusra.
  2. A cselekvés fejlődése/növekedése. A szereplők közötti kapcsolatok bemutatása. A helyzet egyre inkább kiéleződik. Olyan események történnek, amelyek konfliktushoz vezetnek.
  3. A konfliktus fokozódása - a tetőpont. A cselekmény eléri a tetőpontját. A főszereplők központi konfliktusba kerültek, és megoldást kell találni.
  4. A cselekvés fordulópontja/lelassulása. A cselekmény lelassul, hogy növelje a feszültséget a végkifejlet miatt. A színésztől függően fordulhat jóra vagy rosszra.
  5. Katasztrófa vagy feloldás A főszereplők számára katasztrófa következik be, vagy minden probléma megoldódik, és a film happy enddel zárul.

Diagram

Description automatically generated

Ezt az öt szerkezeti elemet kell követni a történet logikus előrehaladásához és felépítéséhez. Ha nem játékfilmes formátumot választunk (például talk show-t), nem feltétlenül szükséges az öt elem szerinti tervezés. Azonban akkor is szükséges előre átgondolni például, hogy mi a központi téma, vagy hogy milyen környezetben és milyen résztvevőkkel zajlik majd a beszélgetés. Egy talkshow moderátorának is drámaiságot kell belevinnie a műsorba, különben unalmas lesz.

A fiatalok posztmodern, digitális, közösségi média világában a drámajátékok fejlesztésére gyakran nagyon kevés idő jut. Az Instagramon, a Facebookon és a Tik Tokon például a történeteknek azonnal fel kell kelteniük a figyelmet. Ezért néha tömörítik a drámai ívet, és a konfliktus tetőpontján kezdik és a megoldással fejezik be.

Az expozé vitaalapként szolgál minden résztvevő számára a videoprodukton való további munka során. A közösen kidolgozott változtatásokat és javításokat írásban rögzítik. Ez adja az alapot a videoprodukcióhoz. Az expozé átdolgozott változatát, amelyet a további fejlesztés során kidolgoznak és javítanak, a törlésekkel és kiegészítésekkel együtt, forgatókönyvnek vagy Screenplay-nek nevezik.

Bizonyos pontokat részletesebben megvizsgálnak, például a történet feszültségének kérdését, a forgatás helyszínét vagy a videó hosszát. Tágabb értelemben a forgatókönyv a produkció történetének színpadra állítása, amelyet a forgatásra kell előkészíteni. A párbeszédeket konkrétan kidolgozzák. A dialógusokat (játékfilm) vagy a kommentárokat (dokumentumfilm) szintén a forgatókönyvben kell leírni. 

Text, letter

Description automatically generated

Forrás: https://thescriptsavant.com/pdf/JerryMaguire.pdf

Példa egy hollywoodi film forgatókönyvére

Kezelés és előgyártás

Az akció tartalmának leírása, a videón ábrázolandó akció típusa, egészen a technikai kivitelezés részleteiig, alkotják a kezelés összetevőit. A helyszínt, a napszakot, a kellékeket stb. meg kell nevezni és részletesen le kell írni. A párbeszédet konkrétan ki kell dolgozni. Az olyan kérdéseket, mint például az egyes tervezett felvételekhez szükséges forgatási engedélyek vagy a pénzügyi szempontok, szintén figyelembe kell venni a Treatmentben. A kellékeket és díszleteket le kell írni, és a tényleges forgatás megkezdése előtt be kell szerezni vagy meg kell építeni.

A fiatalok számára gyakran ez az a pont, amikor már nem élvezik az írást, és végül filmezni akarnak. A forgatás során azonban hamar kiderül, hogy az írásbeli felkészülés elegendő volt-e. A forgatáson végtelen viták alakulhatnak ki, és egész produkciók eshetnek szét.

A forgatás megkezdése előtt lehetőség van a forgatókönyv részletes kidolgozására. Ez történhet tisztán írásos formában, átiratként (a kép- és hangelemek pontos leírásával, az egyes felvételekre lebontva), de az is lehetséges, hogy egy meglévő forgatókönyvet vizualizált változattá alakítunk át. A szóban leírt vagy leírt cselekmény így átalakul és elevenedik meg. Mindenki emlékszik arra, hogyan fut le egy "film" az úgynevezett "lelki szemei előtt", például versmondás, zenehallgatás vagy olvasás közben. Olyan, mintha az embernek lenne egy "belső képernyője", amelyre a hallottak vagy olvasottak egyes képei vetülnek. Az ember "lefest" valamit átvitt értelemben. Ezek a képek a forgatókönyvíró fejében azonban természetesen mindenkinek másképp néznek ki. Ezért gyakran célszerű úgynevezett "vizualizált forgatókönyvekkel", a storyboardokkal dolgozni.

Egyszerű formanyomtatványok és egy ceruza segítségével egyfajta forgatókönyvírást kínálnak papírra, amellyel mindenki egyénileg ábrázolhatja "filmjét", a téma megvalósításával kapcsolatos gondolatait szemléletesen. Senkinek sem kell rajzolóművésznek lennie. Akár pálcikafigurák és perspektivikus vázlatok is elénk tárhatják a tervezett díszletet. Manapság már digitális alkalmazások is léteznek a storyboardinghoz (például a "wonder unit" ingyenes "Storyboarder" applikációja Macre, Windowsra és Linuxra), de ennek az eszköznek a tanulási görbéje meredek, és a fiataloknak gondot okoz, hogy azonnal belevágjanak.

A vizualizáció egy másik érdekes változata a fotó storyboard. Ez a jobb illusztráció érdekében a kívánt környezetről vagy környezetről készült fotóképeket használja, és egyúttal elkerüli a rajzolást. Itt a fiatalok az okostelefonjaikkal fotórallyra mehetnek, és kísérletezhetnek a felvételi méretekkel és perspektívákkal.

A forgatókönyvek nemcsak a képi rész tisztázására adnak lehetőséget, hanem tartalmazniuk kell egy-egy részt a felvétel pontos leírására, a hangra és egyéb megjegyzésekre (speciális effektek, fontos tárgyak stb.).

Annak érdekében, hogy a forgatás során ne felejtsen el semmit, érdemes egy forgatási ütemtervet is készíteni (különösen hosszabb produkciók esetén). Ebben megtervezed, hogy mit, milyen sorrendben, hol és kivel veszel fel. Az első jelenetet akár utoljára is le lehet forgatni. Egy helyszínen minden jelenetet le kell forgatni, mielőtt a következő helyszínre lépnénk. Legkésőbb azt is tisztázni kell, hogy van-e vagy kell-e forgatási engedély a tervezett helyszínre, és dokumentumfilm esetén interjúpartnereket kell találni.

Végül természetesen szükség van egy csapattervre. Kinek kell jelen lennie a forgatáson? Ki gondoskodik a kameráról, a hangfelvételről és a világításról, ki teszi fel a kérdéseket vagy rendezi a filmet, és ki áll a kamera előtt? Legkésőbb itt válik világossá, hogy a filmkészítés mindig csapatmunka. Az ifjúsági intézményekben dolgozó ifjúságsegítőknek néha közvetíteniük kell, ha például mindenki a kamerát akarja működtetni. Arra is van lehetőség, hogy ne osszunk ki fix szerepeket a kamera mögött, hogy mindenki minden területen tapasztalatot szerezzen. 

Timeline

Description automatically generated

Storyboard példa

Szóval, most már kezdhetjük a forgatást! De várjunk csak, hogyan működik ez technikailag? Ezt a következő fejezetekben fogjuk elmagyarázni. 

Kulcsfogalmak

Exposé: A filmtervezés első lépése. Határozza meg, hogy mi lesz a film témája, valamint a durva cselekményt. Ki a főszereplő, és mi a dramaturgiai konfliktus, amellyel szembenéz? Az expozé legyen rövid és pontos.

Dramaturgiai struktúra: A hagyományos drámák 5 pontból állnak, és ívként írhatók le. Bevezetéssel/expozícióval kezdődik, majd következik a cselekmény fejlődése/fokozódása, és ezután következik a konfliktus fokozódása - a tetőpont. A fordulópontnál lelassul a cselekmény, és végül következik a Katasztrófa vagy a feloldás Happy Enddel.

Storyboard: A tervezett produkció képenkénti vizualizációja.

További források

Storyboard App: https://wonderunit.com/storyboarder/ 

A "run lola run" című film mélyreható elemzése: https://lola-rennt.neue-wege-des-lernens.de/lola/index_en.html 

Gregor Alexander Heussen: “Der Erzählsatz” 2007 (ISBN 978-3-00-028648-3)

Videóanyagok

CiMe E-Tutorial “Tartalom létrehozása”:   

Filmkészítés alapjai Feszültséget teremteni: 

Tevékenység: Írd meg az expozét

Írj egy expozét elbeszélő mondat formájában. Kis csoportokban (3-5 fő), 15-30 perc

1. A kreatív résztvevők használhatják teljes képzelőerejüket.

2. Az ifjúság számára készíthetünk kártyákat, és hagyhatjuk, hogy mindegyikből válasszanak egy-egy kártyát:

  • (valós vagy kitalált) karakterek (például Donald Trump, Mickey egér, Drakula, Lady Gaga...)
  • műfajok (például szerelmes filmek, tragédia, sci-fi, bűnügyi, horror, animációs filmek, ...)
  • és helyszínek (például az erdőben, az Eiffel-toronyban, egy hajón, vagy Madrid utcáin...)

Az írás után adja el a filmjét másoknak.

Képek és videók készítése

Azok az idők, amikor fényképeket kellett készítenünk vagy filmet gyártanunk celluloidra, és napokig kellett várnunk, hogy láthassuk a kifejlesztett képeket, már régen elmúltak. A digitális képek azonnal ott vannak, de a fényképezés módja még mindig szinte ugyanaz. Szükségünk van egy eszközre a kép rögzítéséhez, a megmutatni kívánt képek előállításához. Ebben a témában a képkészítő eszközök egyes típusait tárgyaljuk, azok előnyeivel és hátrányaival együtt. Hogyan keretezzünk be egy képet. Hogyan meséljünk el egy történetet mindössze 5 képben. Miért fontos, hogy a képeket stabilan tartsuk, és milyen lehetséges kütyükkel támogathatjuk a képkészítést (videó vagy fotó).

A group of cameras

Description automatically generated with low confidence

Példa az eszközökre: (Panasonic, GoPro, Apple, Sony)

Képkészítő eszközök

Ma már számos kamera létezik erre a célra. Speciális fényképezőgépek, akciókamerák, videokamerák, vagy akár 360 fokos kamerák mind alkalmasak speciális célokra. Ennek ellenére manapság a legtöbb ember okostelefont használ, hiszen ez az a fényképezőgép, amelyet mindig magánál hord. Ráadásul az okostelefonok újabb modelljei gyakran gyönyörű képeket és videókat szolgáltatnak s, sőt, a helyszínen történő szerkesztést, terjesztést és közzétételt, vagy akár élő közvetítést is támogatnak ugyanazzal a készülékkel. A következőkben áttekintést nyújtunk a lehetséges eszközökről, amelyekkel képeket készíthetünk és videót rögzíthetünk, az Arguments Pro és kontra egy adott kategóriába tartozó eszközökkel.

1. Okostelefon kamerák

Ez az a fényképezőgép, amelyet a legtöbb fiatal mindennap magánál hord. Manapság a fényképezőgépek képminősége egyrészt a kis objektív és az érzékelő fizikai tulajdonságainak, másrészt a képadatokat kezelő és a képet fejlesztő szoftverek keveréke. A legújabb okostelefonos kamerák a mesterséges intelligencia alkalmazásával elképesztő képeket tudnak produkálni.

Pro: mindig a zsebében van, nincs szükség más eszközre a szerkesztéshez és terjesztéshez.

Kontra: nincs markolat a fogáshoz, nincs jó hangminőség a videókészítéshez. Emellett a fiatalok gyakran használnak régebbi telefonokat, amelyek nem nyújtanak jó minőségű képeket, és a memória mérete is korlátozott. Az okostelefon kamerájának lencséje gyakran piszkos vagy karcos, mivel az okostelefont állandóan zsebben vagy táskában hordjuk magunkkal.

2. Fényképezőgép

A dedikált fényképezőgép még mindig a legjobb módja a fotók készítésének. A nagyobb, cserélhető objektívekkel rendelkező fényképezőgépek sokoldalúan használhatóak kép- és videokészítéshez. A professzionális fényképezőgépek és objektívek könnyen meghaladhatják egy autó árát. A fix objektívvel rendelkező kis fényképezőgépek manapság már szinte teljesen kiszorultak a gyártásból, mivel az okostelefonos fényképezőgépek betöltötték ezt a pozíciót. 

Icon

Description automatically generated

Pro: A cserélhető objektívekkel rendelkező fényképezőgépek sokoldalúságot és idővel bővíthető lehetőségeket biztosítanak.

Kontra: drága, ha veszel egy fényképezőgépet és egy sor objektívet. A fényképezőgép menüit nehézkes lehet helyesen beállítani, néhányat sokat kell tanulni. A régebbi digitális fényképezőgépeknél a videofunkciók kezdetlegesek, és a hangfelvétel nem szabályozható.

3. Videokamerák

Ha fikciós filmet vagy dokumentumfilmet szeretne készíteni, akkor egy dedikált videokamerát kell használnia. Az összes szükséges kezelőszerv kéznél van, és a mikrofonok, fejhallgatók, monitorok vagy streaming képességekkel rendelkező videokeverők csatlakoztatásának lehetősége nagy előnye ennek a kameratípusnak.

Pro: Gyakran jó kézi és automatikus vezérlés a kép- és hangfunkciók feletti gombokkal. Lehetőség a sima zoomolásra. Csatlakoztathatóság audio- és videokiegészítőkhöz.

Kontra: Gyakran nagy formafaktor. Nem a legsokoldalúbb fényképezőgép a fényképezéshez.

4. Akciókamerák

Ezek a kis kamerák nagyon hasznosak lehetnek bizonyos helyzetekben. Akciósportoknál és akár víz alatti búvárkodásnál ezek a kamerák érdekes videókat és fényképeket készíthetnek. Emellett ezek a kamerák nagy sebességű és lassított felvételek készítésére is alkalmasak. A széles lencsék megmutatják a nézőnek az Ön nézőpontját, ha az akciókamerát a fejére szerelik vagy a testére erősítik.

Pro: A legjobb kamera akciókhoz, amikor nem tudsz könnyedén felvételt készíteni egy normál kamerával, és nem akarod kockáztatni, hogy a jobb fényképezőgéped vagy okostelefonod megsérüljön közben.

Kontra: Nagyon kicsi formafaktor. Gyakran nincsenek gombok, többnyire automatikus vezérlés. Nem könnyű kiegészíteni.

Összefoglalva a készüléktémát, a képszakemberek alatt van egy mondás: "A legjobb kamera az, amit mindig magadnál hordasz", így nem csoda, hogy a legtöbb kép és videó ma már okostelefon kamerájával készül.

Képkeretezés

Minden alkalommal, amikor fényképet vagy videofelvételt készít, el kell döntenie, hogy mit szeretne látni a néző. Ezt hívják keretezésnek. El kell döntenie, hogy mi legyen a képen, és mit hagyjon ki belőle. 

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Hintergrundobjekte.jpg

A bemutatni kívánt személynek vagy tárgynak mindig van háttere és előtere. A zavaró tárgyakat (mint például a fejedből kilógó tárgyak, lásd a képet), embereket vagy eseményeket, amelyek véletlenül a háttérben vagy az előtérben vannak, ki kell iktatni, vagy a szövegben kell foglalkozni velük. Ha például egy építkezés mellett készít interjút, és a néző látja, hogy a munkások egy házat építenek, ez egy házépítésről szóló riportba illik. De ha csak az új fényes körmökről akar beszélni, akkor jobb, ha máshová megy.

Képkivágás: Amikor fényképet készít, általában elegendő felbontással rendelkezik ahhoz, hogy utólag úgy dönthessen, hogy kivágja a nem szükséges dolgokat, vagy akár egy vízszintes képet függőlegesre alakít. Amikor azonban videót készítesz, előre el kell döntened, hogyan szeretnéd, hogy a képed kinézzen, illetve milyen platformon vagy formátumban szeretnéd közzétenni. Van, ahol 16:9-es képre van szükség, mint például a televízióban, és van, ahol 9:16-os képre okostelefonos használatra.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\hoch und quer.jpg

Látómező

Látómező - Az, ahogyan megmutatsz valakit, jelentést hordoz. Az alábbiakban felsoroljuk a különböző "látómezőket" a szándékolt "vizuális kijelentéssel":

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2366-SharpenAI-Focus.jpg

Széles kép (WS) vagy hosszú kép (LS)

Hasznos a téma teljes egészében való bemutatásához, de a környezet/környezet dominánsabb a néző számára. Jó, ha a témát a kontextusában mutatjuk be, de úgy, hogy a kontextus áll a figyelem középpontjában.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2372-SharpenAI-Focus.jpg

KÖZEPES LÖVÉS (MS)

Mutassa meg az alanyt deréktól felfelé. Ezt gyakran nevezik "amerikai felvételnek", mivel a pisztolyt a deréktól mutatja, ezt gyakran használják a hagyományos hollywoodi westernfilmekben.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2377-SharpenAI-Standard.jpg

KÖZEPES KÖZELKÉP (MCU)

A felsőtest mellkastól felfelé látható. Ez a klasszikus interjúhelyzet. Az alany most a figyelem középpontjában áll.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2382-SharpenAI-Focus.jpg

ZÁRÓKÖZPONT (CU)

Csak a fejet mutatja. A gyanúsított érzelmei állnak a figyelem középpontjában.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2389-SharpenAI-Focus.jpg

EXTRÉM KÖZELKÉP (ECU)

Például a szemek nagyon közeli megtekintése. Minden izomrángás látható. Nagyon érzelmes látómező. Gyakran kombinálják lassított felvételekkel, például az arcon végiggördülő könnyekkel. A részletek a néző figyelmének középpontjában állnak.

A különböző látómező előállításának módja a távolság, az optika és a kamera-chip mérete közötti számítás. A fényképezőgépeknél a különböző látómezőkhöz az objektívet cserélheti. A modern okostelefonok gyakran különböző lencsékkel vannak felszerelve a látómező kiválasztásához. A hagyományos videokamerák zoomobjektíveket használnak a látómezők közötti változtatáshoz.

A felvételek sorozatában mindig szükség van egy MASTER vagy ESTABLISHING SHOT-ra, ez gyakran egy WIDE SHOT, kameramozgás nélkül, sok információval a néző számára. Az első benyomás a helyszínről, ahol a cselekmény a szereplők körül zajlik. Ha nem mutatod meg a Settinget, gyakran zavarba ejted a nézőt. A közelképek vagy részletek a film különleges aspektusaira irányíthatják a néző figyelmét.

Látószög

Amikor fényképet vagy videót készítünk, a fényképezőgép magasságát, amely valakit vagy valamit ábrázol, látószögnek nevezzük. Fontos szerepet játszik abban, hogy a nézők tudat alatt hogyan érzékelik a tartalmat. Három fő látószög létezik:

1. Normál szög - szemmagasságban. Ez akkor a legfontosabb, amikor embereket mutatsz, például egy interjún, a lehető legpártatlanabbul szeretnéd a tartalmat szemlélni.

2. Magas szög - felülről nézve. Amikor valakit vagy valamit felülről mutatsz, vagy akár a szokásos szögnél egy kicsit magasabban, akkor kisebbé teszed a néző számára. Ezt gyakran használják a közösségi médiában készült szelfiknél, hogy aranyosnak tűnjön.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2414-SharpenAI-Focus.jpg

3. Alacsony szög - nézet alulról. Ha valakit vagy valamit alulról mutatunk, akkor az illető (vagy az illető) nagyobbnak tűnik a néző számára. A filmekben a hősöket vagy az egymással szemben álló gonosztevőket gyakran így mutatják, hogy erősebbnek tűnjenek.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2404-SharpenAI-Focus.jpg

Szóval ezt tartsd észben, amikor egy interjút a normál szögtől eltérő látószögből készítesz, csak azért, mert elfelejtetted beállítani az állvány magasságát!

Kulcsfogalmak

Ma már sokféle fényképezőgép van a piacon. Amikor eldönti, hogy milyen kamerát szeretne használni, tartsa szem előtt, hogy minden kamerának vannak előnyei és hátrányai. De nem igazán fontos, hogy milyen fényképezőgéppel készíted a képeidet. A legjobb fényképezőgép az, amit mindig magadnál hordasz, ezért az okostelefonos fényképezőgépek ma már fontos szerepet játszanak a képkészítésben.

Keretezés: Az a folyamat, amelynek során kiválasztjuk, hogy mi van a képen és mi nincs.

Látómező: A távolság, a lencse és a kamera-chip mérete kombinációjában dönti el, hogy mi jelenik meg, és közvetít egy bizonyos érzést.

Látószög: a tárgyat filmező kamera magassága tudat alatt a megragadás és a fontosság érzését kelti.

További források

További információ a film nyelvéről: https://nwdl.eu/languageoffilm/

Videóanyagok

Látószög:

Tevékenység: Keretezés

Kis csoportokban vagy 1 partnerrel.

Vágj ki egy 16:9-es vagy különböző méretű keretet, és nézz át rajta. Játsszon a szem és a keret közötti távolsággal. Létrehozza a "látómezőt" és a "látószöget" a folyamat során.

Kérdés: Mit látsz és mit érzel? Tudsz-e kapcsolódni a tanultakhoz?

Alternatívaként foghatja az okostelefonját, és ugyanezt a kamerával is megteheti.

Hang rögzítése videóhoz

A film audiovizuális médiatermék. A kép és a hang erősen befolyásolják egymást, és a hang meglehetősen jelentős szerepet játszik. Próbáljon meg egy filmet hang nélkül megnézni, vagy egy filmet meghallgatni anélkül, hogy látná a képet.

A hollywoodi filmekben a szakemberek különös gondot fordítanak a hangra. A helyszíni és stúdiófelvételek, a hangok keverése és szerkesztése, a hangeffektek létrehozása, valamint a zene komponálása és felvétele mind-mind olyan különleges hangzásvilágot eredményez, amely gyakran közvetlen, tudatalatti hatást gyakorol a nézőre.

Jó hangzás

Mi határozza meg a jó hangminőséget? A jó hangminőség a felvételnél kezdődik. A kezdők gyakran hajlamosak elhanyagolni a hangfelvételt a filmezés során. A kép közvetlenül látható a kamerában, de azt, hogy a hangot hogyan rögzítik, gyakran nem lehet ellenőrizni egyes kamerák vagy okostelefonok esetében. Így a kezdő filmesek gyakran a képi oldalra összpontosítanak a forgatás során. Csak később, az anyag átnézésekor döbbennek rá, hogy talán a beszéd nem elég érthető, vagy a háttér- vagy szélzaj zavarta meg a hangot használhatatlanná.

A mikrofon egy úgynevezett hangátalakító, amely a hanghullámokat elektromos impulzusokká alakítja, amelyeket aztán digitálisan rögzít. Akusztikai szempontból a hang hangerő a hangforrástól való távolsággal csökken. A legjobb hangzást tehát akkor kapjuk, ha a mikrofon a lehető legközelebb van a hangforráshoz. Videokészítéshez ezért célszerű külső mikrofont használni, mivel a kamerába (vagy okostelefonba) beépített mikrofonok viszonylag távol vannak a hangforrástól, és a kamera tartásából származó zaj is rögzítésre kerül. 

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2282-SharpenAI-Focus.jpg

Számos különböző típusú mikrofon létezik, de videofelvételek készítéséhez ez a három a leggyakrabban használt:

Dinamikus közeli beszélő mikrofon
Ez a mikrofontípus tiszta hangfelvételre alkalmas. Zenészek is használják a színpadon, mert a (mellék)zajok már kis távolságból sem veszik fel. Ezt a mikrofontípust közvetlenül a száj elé kell tartani a jó énekfelvétel érdekében. Hátránya, hogy a mikrofon mindig látható a képen. Ez jó riportokhoz vagy előadásokhoz, de nem jó megoldás játékfilmekhez vagy dokumentumfilmekhez, ahol a nézőnek nem szabad látnia a mikrofont.

Irányított mikrofon / Shotgun mikrofon
Az irányított mikrofonokkal még távolról is tiszta hangot rögzíthet. Ebben az esetben az irányított mikrofont a hangforrásra kell irányítani; az onnan érkező hangot veszi fel a legerősebben. Gyakran használnak irányított mikrofonokat egy közvetlenül az akció fölé tartott boom-rúddal, és a tárgyak mozgásával együtt mozgatják őket.

Lavalier / felcsatolható mikrofonok
Ezt a nagyon kicsi mikrofontípust közvetlenül az alanyra erősítik, és így a szájtól rövid távolságból egyenletesen jó hangszintet biztosít. A Lavalier-mikrofonokat gyakran rádiós átvitellel csatlakoztatják, de tisztán kábeles megoldásként is kaphatók, pl. okostelefonhoz való csatlakoztatáshoz. A lavalier mikrofonok hátrányai a következők: A ruházatból, ékszerekből vagy nem szándékos kézzajokból származó esetleges zajokat hangosan veszik fel. A vezetékes mikrofonok esetében a beszélőtől való bizonyos távolsághoz van kötve. A vezeték nélküli megoldásoknál más rádióforrásokból származó interferencia lehetséges.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2542-SharpenAI-Focus.jpg

A monitorozás a hangrögzítés minden formájánál fontos, azaz a hang megbízható ellenőrzése a filmgyártás során. Jól árnyékolt, semleges hangzású fejhallgatóval a felvételek biztonságosan ellenőrizhetők. A felvétel során a felvétel szintjét kell figyelni, hogy ne történjen túlterhelés, vagy a hangot ne rögzítsük túl halkan. Sok kisméretű kameránál és okostelefonos felvételeknél nem lehet szabályozni a szintet, ezt a feladatot automatikus rendszerek veszik át.

Diegetikus és nem-diegetikus hangok

A filmgyártásban különbséget kell tenni a képen látható hangok és a mesterségesen hozzáadott hangok között.

"diegetikus: Mindaz, ami a film fiktív világához tartozik, és amit a szereplők maguk tapasztalnak meg, és amivel a szereplők találkoznak. A történet implikált világát, beleértve a helyszíneket, eseményeket, hangokat, tereket és az ezekben élő szereplőket, valamint sok más olyan dolgot, cselekvést és magatartást, amelyek nem jelennek meg kifejezetten a filmben, de a nézők következtetése szerint hozzátartoznak a filmhez, diegetikusnak nevezzük. Ennek megfelelően minden olyan hangot (hang, zene vagy hangeffekt), amely úgy jelenik meg, mintha a film világában lévő forrásból származna, diegetikus hangnak nevezünk. Ezzel szemben a háttérzene, a narrátor kommentárja vagy a hangeffektusok, amelyek nem a film világából származnak, nem-diegetikus hangnak minősülnek. A közönség a narratív filmben bemutatott anyagból felépít egy diegetikus világot, és minden olyan elemet, amely ezen a diegézisen kívül létezik, nem-diegetikusnak nevezünk.

nem-diegetikus: Nem tartozik a film fiktív világához (a diegetikus ellentéte). Például a háttérzene, a narrátor kommentárja vagy a forgatás után hozzáadott hangeffektek, amelyek látszólag nem a film világából származnak, mind példák a nem-diegetikus hangra." (https://www.filmmakersacademy.com/glossary/)

A hangkeverésnél mindig felmerül a kérdés, hogy a diegetikus vagy a nem-diegetikus hangnak kell-e a keverés középpontjában lennie. Például egy akciófilmes jelenetnél elvárható, hogy a hangos, gyors zene legyen a középpontban, míg egy dokumentumfilmnél a kamera előtt álló alanyok diegetikus hangjának kell a leghangosabb hangforrásnak lennie

Kiegészítők a fényképezőgéphez

Az alapvető felszerelés, amire szükséged van, egy elég nagy és gyors memória (kártya) a videofelvételhez. Ezenkívül elegendő energiával kell rendelkeznie a fényképezőgépéhez akkumulátor formájában. Tudnia kell váltani az akkumulátorok között, hogy folytatni tudja a produkciót, és ne kelljen várnia az újratöltésre. Ha okostelefonnal készít produkciót, külső power bankot is használhat.

Bár a modern fényképezőgépek gyakran rendelkeznek valamilyen képstabilizátorral, a jó, stabil képekhez nagyon hasznos lehet egy állvány vagy egy monopod. Különbség van a fotóállványok és a videóállványok között. A fényképezéshez használt állványoknak fixen kell állniuk, míg a videózásnál a felvételek készítése közben egyenletes mozgást kell végeznünk.

Ha több filmszerű mozgást szeretne a videójában, használhat steady-cam vagy motoros gimbal-rendszert. Még kis méretű gimbalok is kaphatók okostelefonos filmezéshez.

Ahhoz, hogy jó képeket készítsünk a belső térben, szükségünk lehet fényre. A sötét képek szemcsésnek és a színek elmosódottnak tűnnek. Egy kis fény a fényképezőgép tetején segíthet. Ha nagyszabású filmforgatást tervezel, biztosan sok fényre van szükséged. A hollywoodi produkciókban minden világítást szabályozni kell, ezért a legtöbb forgatás egy stúdióban történik, ahol rengeteg világítóberendezés van.

Amint azt korábban már leírtuk, egy mikrofon és egy fejhallgató nagyon jó, ha van nálad. Ha azonban nem tudja csatlakoztatni őket a fényképezőgépéhez, vagy a fényképezőgép nem teszi lehetővé a hangfelvétel vezérlését, akkor érdemes elgondolkodnia egy egyszerű hangrögzítő eszköz beszerzésén. 

F vagy a gyerekekkel végzett projektek esetében a klasszikus tapsdob használata egyszerű módja annak, hogy növeljük a produkció értékét a gyerekek számára. Ez professzionálisnak tűnik, és a fiatalok komolyabban veszik a projektjét, ha profin viselkedik.

Számos további lehetőség van a termelési felszerelésbe való befektetésre, de a fentiek a leggyakoribbak a fiatalokkal való termelésben.

A picture containing text, clapperboard

Description automatically generated

Kulcsfogalmak

A film egy audiovizuális termék. A hang fontosságát nem szabad alábecsülni.

A mikrofon segíthet a jó hangzás előállításában.

Diegetikus és nem-diegetikus: Diegetikus minden, ami látszólag a film világához tartozik. A nem-diegetikus pedig mindaz, ami kívülről, mesterségesen hozzáadottnak tűnik.

Tartozékok: Csak egy fényképezőgéppel a gyártáshoz nem juthat messzire.

További források

Filmkészítéssel kapcsolatos kifejezések: https://www.filmmakersacademy.com/glossary/

Videóanyagok

A FONTOS lépés a hihetetlen videók készítéséhez!!! AUDIO & SFX:  

Hogyan rögzítsünk hangot rendezvényeken, mint egy profi:

Tevékenység : Hangrögzítő egy dobozban

Fogj egy hangrögzítőt vagy az okostelefonod rögzítő funkcióját, és tedd egy dobozba. Beszélgessetek egymással. Hogyan befolyásolja ez a felvétel hangzását?

Grafikai termelés és képfeldolgozás

Amikor képet vagy videót készít, az mindig kommunikáció a nézővel. A néző az évek során számos médiát fogyasztott, és ezért elvárja a kommunikáció bizonyos formáit. A kép színe és fényereje megváltoztathatja a néző hangulatát. A grafikai átfedések megjelenítése pedig egy olyan módszer, amellyel fenntarthatja a figyelmet és kiemelheti, hogy mit szeretne a néző megtudni a képen vagy a videón.

Bármelyik módon is szeretné közzétenni, a néző figyelmét próbálja felkelteni. Ha sok megtekintést akarsz a videóidnak, akkor a saját promótereddé kell válnod. Hálózatba szerveződve a közösségi média platformokon és minden lehetséges módon összekapcsolódva másokkal kattintásokat generálva. Híresnek lenni vagy sok pénzt keresni a produkcióiddal nehéz dolog, és nagy kihívást jelenthet.

Egyszerű színpszichológia

Ha meg akarja szólítani a nézőt, egy kicsit értenie kell a színpszichológiát. A szín használatával a megvilágításban vagy a képen található kiegészítőkben, illetve az Ön által választott alkalmazás szerkesztési folyamatában alkalmazott színhatással befolyásolhatja, hogy a néző hogyan érzékeli az üzenetét. A színek aláhúzhatják vagy elvonhatják a figyelmet. 

  • Telítettség: annak eldöntése, hogy mennyi szín van a képen. A fekete-fehér régi érzés, és még egy nagyon telítetlen kép is sivárnak tűnik. Az erős színek modernnek vagy népszerűnek tűnnek.
  • Fényerő: Sötét vagy világos a kép? Ez is meghatározza a néző érzéseit.
  • Kontraszt: Fekete és fehér, vagy a színkör kontrasztos színei. A komplementer színek a legerősebb hatást keltik a színvilágban. A képzőművészetben gyakran használt komplementer színpárok a piros-sárga, a zöld-magenta és a kék-sárga.

A tipikus képalkotó alkalmazásokban könnyedén kipróbálhat különböző színváltozatokat, és megérezheti, hogyan befolyásolja a szín az érzékelést.

Grafika

"Egy kép többet mond ezer szónál", de egy grafikával tisztázhatjuk, hogy mit szeretnénk, ha a néző megértene vagy megtanulna. Az egyszerű grafikai átfedéseknek szöveggel nem kell, hogy elvonják a figyelmet a mondanivalóról. Egy audiovizuális termék nézője könnyen eltereli a figyelmét. Ha hosszú szöveget mutat, a néző el akarja olvasni, de ha a hangalámondás közben mond valamit, akkor összezavarodik. A megoldás az, hogy a grafika egyszerű legyen. Ebben a folyamatban akár egy filmet is létrehozhatsz, amelyben elmagyarázol valamit a nézőnek egy olyan folyamatban, amelyet egyszerű show-animációnak neveznek.

Egyszerű show

Keressen egyszerű grafikákat mindenhez, amit el akar magyarázni, és nyomtassa ki őket. Szükséged van a főszereplőkre, a gonosztevőkre a problémára és a megoldásra, mint a klasszikus drámában. Aztán fogsz egy ollót, és mindent kivágsz. A produkcióhoz fogsz egy kamerát egy állványon, amely lefelé néz. Egy nagy kartondobozon létrehozod a színpadot. Most megnyomod a felvételt. A kezeddel behozol mindent, amire szükséged van a történet vagy a probléma elmeséléséhez. Akár az atomfizikát is elmagyarázhatod így.

A közzététel különböző csatornái

Ma már sok különböző videó streaming szolgáltató van a piacon, amelyek különböző formátumokban érik el a nézőket. A legnépszerűbbek ma a YouTube, az Instagram és a Tiktok. A YouTube-on például több órás élő streameket lehet készíteni a Tiktokon csak néhány másodperces klipeket.

A hosszú videók többnyire 16:9-es formátumúak, mint a televízióban, de a rövid videók 1:1 vagy 9:16-os formátumban készülnek a mobileszközökön való megtekintéshez. Tehát amikor filmezel vagy videoszerkesztő alkalmazásból exportálod, a megfelelő pixelarányra van szükséged a videódhoz.

A nézők ezeken a streaming platformokon általában rendkívül rövid ideig tudnak figyelni. A témák hosszú, mélyreható lefedettségét az alkalmazás egy ujjheggyel elsöpri, és ezzel egy szempillantás alatt elveti a tartalom előállításával végzett hosszú munkát.

"Nyílt csatorna": olyan helyi vagy regionális rádió vagy televízió, amely minden állampolgár számára szabad és egyenlő hozzáférést biztosít az elektronikus médiumokhoz. A nyílt csatornák lehetőséget nyújtanak arra, hogy a nyilvánosságot saját felelősségükre, saját maguk által meghatározott tartalommal szólítsák meg. A Nyitott csatornák stúdiókat biztosítanak a hozzájárulások előállításához, felvételi eszközöket, technikai oktatást és tanácsadást. Reklámmentesek és nem kereskedelmi célúak; finanszírozásuk (Németországban) műsorszolgáltatási díjakból történik. A helyi kommunikáció helyszíneiként a nyílt csatornák különböző szervezeti formákban fejlődtek ki.

A médiaoktatás és a politikai nevelés lehetőségei a nyílt csatornákban, valamint a társadalmi és kulturális tevékenységekben és impulzusokban rejlenek. Megvalósításuk során figyelembe veszik a hasonló hazai és külföldi projektekkel való csere és együttműködés tapasztalatait.

Ha van esélye arra, hogy az Ön országában is megtalálhatja a Citizen Media-t, akkor forduljon hozzá, és csatlakozzon az ingyenes, nem kereskedelmi célú publikáláshoz.

Kulcsfogalmak

A nézővel való kommunikáció nemcsak a tartalom, hanem a szín és a fényerő is fontos szerepet játszik.

A videóban megjelenő grafikai elemek elvonhatják a figyelmet, vagy segíthetnek az üzenet közvetítésében.

A közzététel különböző módszereivel külön foglalkozni kell.

A civil média jó módja annak, hogy tartalmát nem kereskedelmi környezetben tegye közzé.

További források

Kiegészítő színek: https://en.wikipedia.org/wiki/Complementary_colors 

Színkör: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_wheel

Videóanyagok

Színpszichológia - Hogyan befolyásolják a színek a döntéseinket és érzéseinket:  

Színpszichológia | Video esszé:

Tevékenység: Készíts egy képet és próbáld ki a színt

Tevékenység párban: Készítsetek egy képet az okostelefonotokkal, és próbáljátok ki a különböző színszűrőket.

Kérdés: Milyen érzéseket keltenek benned a különböző színű szűrők?

Utómunka és terjesztés - szerkesztés a közönség számára

Bár az ezredfordulón még nagyon nehéz volt filmet kiadni és közönséget találni, azóta sok minden fejlődött. A mozik és a televíziós csatornák akkoriban még zárt rendszerben működtek. A bejutáshoz hatalmas költségvetéssel kellett rendelkezni egy film elkészítéséhez, vagy televíziós tartalmakat kellett előállítani, és rendelkezni kellett a műsorszolgáltatók által megkövetelt minőséghez szükséges technológiai eszközökkel. Ráadásul minden területen voltak "kapuőrök" a televíziós producerek vagy a moziforgalmazók formájában, akik csak keveseknek biztosítottak hozzáférést. A nem kívánt témák nem jelentek meg a tömegmédiában. A tömegmédia alapelve az volt és ma is az: kevés producer sok nézőnek.

Az 1980-as évek közepén egyes uniós országokban politikai befolyással rendelkező aktivista csoportok az új kereskedelmi televíziós szolgáltatókkal párhuzamosan alternatív médiát, civil médiát vezettek be. Itt a polgárok szerkesztőkké váltak, és saját műsorokat jelentethettek meg. A gyártási folyamatban technikai és személyi támogatást, valamint a technikai készségek elsajátítását szolgáló képzéseket biztosítottak. Emellett a civil média számos sugárzóhelyén lelkes alternatív producerek élénk közössége alakult ki.

2005 óta a közzététel új modellje alakult ki a YouTube videoplatformmal, amely szintén lehetővé teszi, hogy bárki, aki rendelkezik internet-hozzáféréssel, publikálhasson. A készítőnek azonban teljesen egy algoritmus kezébe kell helyeznie magát, amely eldönti, hogy az előállított videó kivel jelenik meg a lejátszóban. Ez a kezdők számára gyakran frusztrációval jár. Itt gyakran érvényesül a tömegmédiával való ellentét: sok producer (gyakran) nagyon kevés nézőért.

A filmvágás egyes montázstechnikái már több mint 100 éve ismertek, és még ma, a TikTok és az Instagram rövidfilmek korában is gyakran használják őket. Ismerned kell a vágás "hogyanját", de ez a könnyű része. Emellett mindig szem előtt kell tartanod, hogy "miért" szerkesztesz valamit úgy, ahogyan teszed. Ez a bonyolultabb rész.

Szerkesztési folyamat - Hogyan kell szerkeszteni

A film kezdeti időszakában a vágók még az ollóval és ragasztópréssel történő vágástól függtek, az effekteket pedig a fejlesztés bonyolult kémiai folyamatában vagy optikai konstrukciókkal hozták létre a kamerával való készítés során. Ma, a digitális korban a vágási lehetőségek széles skálája áll rendelkezésre. Ma már bárki tud digitálisan termelni és szoftverrel szerkeszteni. Egyszerű szerkesztéseket könnyen el lehet végezni egy okostelefonnal vagy táblagéppel, néha ingyenes alkalmazásokkal. Az igazán összetett munkát professzionális szoftverekkel lehet elvégezni, amelyek egy része szintén ingyenesen használható, de nagy teljesítményű számítógépet igényel. Ma már minden szerkesztőapplikáció rendelkezik egy úgynevezett idővonallal a szerkesztési folyamathoz, amelyen a videoklipeket lehet rendezni és elrendezni. 

davinci

Példa Szerkesztő szoftver Davinci Resolve 17

A videoszerkesztés lépései:

  1. Szerezzen áttekintést - az anyag átnézése az első lépés.
  2. Vágási koncepció kidolgozása - a videóanyag durva vágása.
  3. Finom vágás - most már összeállt a film.
  4. Korrekciók - az anyag színei és fényereje egymáshoz igazodnak.
  5. Tuning - grafikák, címek és átmenetek hozzáadása.
  6. Hangkeverés - A különböző hangsávok hangszerkesztése és keverése hangeffektekkel, hangalámondással és zenével.
  7. Exportálás a célmédiumnak megfelelő formátumban.

 

Öt kép szabály

A vágási folyamatot mindig a forgatás előtt kell átgondolni. Egy történet képekben való elmeséléséhez a profi videóriporterek az 5 felvételes szabályt alkalmazzák. Ez azt jelenti, hogy egy történet közvetítéséhez mindössze 5 kameraszöget használnak.

1. lövés: Mi történik? Mutasd meg a nézőnek, hogy milyen akcióról szeretnél beszámolni.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2493-SharpenAI-Focus.jpg

2. lövés: Ki cselekszik? Kitől származik ez a cselekvés? Ki végzi?

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2534-SharpenAI-Motion.jpg

3. lövés: Hol történik mindez? Adjon a nézőnek térbeli tájékozódást arról, hogy hol zajlik a cselekmény.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2464-SharpenAI-Motion.jpg

4. lövés: Hogyan illeszkedik ez össze? Húzd alá újra, hogy a cselekvés és a színész hogyan tartozik össze.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2510-SharpenAI-Focus.jpg

5. lövés: A "wow" lövés. Ezzel az utolsó felvétellel már el is búcsúzol a nézőtől. Válassz ehhez egy különösen hatásos, szép képet, amit a néző megjegyez. Szép például egy "váll fölötti" felvétel.

C:\Users\Aaron\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\_K0A2486-SharpenAI-Focus.jpg

A felvételek sorrendje azonban változhat a szerkesztésben. Lehet, hogy az elején egy wow-felvételt mutatunk be, hogy a néző figyelmét már az elején megragadjuk.

Természetesen ez egy egyszerű művelet bemutatására vagy egy rövid esemény dokumentálására szolgál. Egy játékfilmhez, mint amilyeneket Hollywoodból ismerünk, sokkal több ezer képre van szükség. 

Videómontázs - Miért szerkesztünk

A filmvágás kezdetén csak "folytatásos montázsok" léteztek. Egy akciót lépésről lépésre kellett bemutatni, hogy ne zavarja össze a nézőt. Ezt nevezik "narrációs montázsnak" is, ahol a film összefüggéseit magyarázzák el a nézőnek.

Lev Kulesov szovjet gondolkodó 1919-ben kezdett el kísérletezni két, egymástól teljesen független kép összevágásával, hogy olyan jelentést hozzon létre, amely a különböző szerkesztés során megváltozik. Például egy nő képe, amelyet egy csecsemő képével vágtak össze, vagy ugyanaz a nő képe, amelyet egy pisztoly képével vágtak össze, teljesen más érzéseket kelt a nézőben. A szerkesztésekkel kontextust teremthetsz. Felvehetsz egy símaszkot viselő alanyt (nyáron és a kertedben), és összevághatod egy havas hegyre vagy egy bankról készült képre. Ez egy egyszerű módja a néző manipulálásának. Azóta minden filmkészítő tudja, hogy a vágási folyamat olyasmit is elmondhat, ami eredetileg nem volt ott a valóságban.

Asszociatív montázs: A felvételek meghatározott sorozata arra szolgál, hogy asszociációt váltson ki a nézőben. Példa: egy férfi néz egy nőt, a következő felvételen pedig jegygyűrűket nézeget egy ékszerüzletben.
Párhuzamos montázs: Két, egyszerre futó cselekményszálat mutatnak felváltva. Általában egy közös csúcspont felé haladnak. A feszültség a vége felé jelentősen fokozható egyre rövidebb szünetekkel.

Kontrasztos montázs: Teljesen ellentétes képek egymás mellé helyezése. Példa nyaralási film: Színes nyüzsgés a luxushotelben - szegénység és nyomor a pár száz méterre lévő nyomornegyedben. A hatást a vágássorozat hozza létre, amely a néző számára váratlan.

Helyettesítő montázs: Azokat az eseményeket, amelyeket nem lehet vagy nem szabad ábrázolni, pótfelvételekkel lehet sugallni. Példa: A kereszt jele vagy a halálért kialvó gyertya.

Ok-okozati montázs: Az első jelenet tartalma előfeltétele a következő jelenet eseményeinek. Példa: bizonytalan síelő - gipszes láb a kórházban.

Formai montázs: Ugyanazt a mozgást ábrázoló felvételek összeadása: Gyermekek pörgettyűje - műkorcsolyázó fordul piruett, ugyanabból a formából: Labda - gömb, azonos típusú: Pohárba folyó víz - Vízesés, vagy azonos színű: Fehér cukormáz - Havas tájkép.

Ritmikus montázs: A háttérzene szabályozza a szerkesztés tempóját: Ez a klipstílus a zenés televíziózás kezdete óta a legnépszerűbb.

Manapság gyakran használják a Jumpcutot, amely egy olyan módszer, amellyel a téma mozgásának egy részét kihagyják, hogy akciót hozzanak létre. És még merevebb ma a beszélő személy közötti szünetek kivágásának módja. Az influencerek sokat használják ezt, hogy ne "untassák" a nézőket.

Kulcsfogalmak

Szerkesztési folyamat: bármilyen számítógépen vagy táblagépen/okostelefonon elvégezhető különböző alkalmazásokkal.

5 kép szabálya: egy történetet ebben az 5 képben lehet bemutatni: Mi?, Hol?, Ki?, Hogyan? És még egy WOW kép

Montázs: a videótartalom különböző módokon történő szerkesztésének folyamatát írja le.

További források

Szoftver: https://www.blackmagicdesign.com/uk/products/davinciresolve/

Szoftver: https://shotcut.org/ 

Videóanyagok

Filmmaker IQ on Soviet Montage-Theory: 

CiMe E-tutorial a szerkesztésről:  

Filmmaker IQ - A vágás története -

Tevékenység: Mesélés 5 képben

Szánjon időt arra, hogy átgondolja azt az 5 képet, amelyre szüksége van egy egyszerű művelet bemutatásához, és készítse el őket okostelefonjával.

  • Kis csoportokban,
  • Gondolj egy egyszerű cselekvésre. Például egy esküvőre... vagy teázásra.
  • Készítsen 5 képet.
  • Mutassa be a csoportnak az öt képet sorrendben, és kérdezze meg őket, hogy értik-e, mi történik.
  • Ne mondd el nekik előre!